SP. Gołkowice
W tym roku IASL jako hasło przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023 wybrało „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
W ramach obchodów biblioteka szkolna przygotowała spotkania czytelnicze dla uczniów klas 0-3 pod hasłem „Za siedmioma górami, za lasami …” , na których czytano mniej znane baśnie Charlesa Perrault i Braci Grimm. Lektorami byli rodzice uczniów. „Diamenty i ropuchy” uczniom klas trzecich przeczytała Pani Marta Zabrzańska, „Tomcia Palucha” drugoklasistom Pani Anna Mężyk. Natomiast baśń „O rybaku i złotej rybce” zaprezentowała pierwszakom Pani Bernadeta Skoczeń wraz synkiem Wojtusiem. Przedszkolaki poznały baśń „Braciszek i siostrzyczka”, lektorkami były mamy dzieci Pani Justyna Tokarczyk i Pani Joanna Słomka – Wójcik.
Na zakończenie spotkań zaproszono wszystkie dzieci do udziału w konkursie plastycznym „Za siedmioma górami, za lasami…” Motywem przewodnim konkursu jest popularyzacja baśni wśród dzieci oraz zachęcenie ich do kreatywnego działania plastycznego.
Nie zapomniano o uczniach klas IV – VIII. Zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Sleeveflace, czyli ubierz się w książkę”. Sleeveface – co to jest? To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki twarzą bądź inną częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osoby czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Celem konkursu jest promocja i popularyzacja czytelnictwa oraz reklama książek, które są czytane przez uczniów. Zdjęcia powinny zachęcać w ciekawy i inspirujący sposób do przeczytania danej książki.
Konkursy zostaną rozstrzygnięte do 7 listopada 2023 r. Na autorów najciekawszych prac plastycznych oraz zdjęć czekają nagrody i oczywiście piękne dyplomy. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie w bibliotece.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Już nie możemy się doczekać efektów uczniowskiej pracy!