Narodowe czytanie – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie  to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Nasza szkoła uczestniczy w tej akcji od pierwszej edycji.

W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści „Nad Niemnem”  najbardziej znanego dzieła Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

W roli lektorów wystąpili: Pani Dyrektor Renata Burchel, uczennice klasy VIa: Justyna Góra, Emilia Góra, Paula Fiedor, Zuzanna Twardowska i sekretarz szkoły Pan Grzegorz Gorczowski. Imprezę uświetnił występ baletowy uczennic z klasy IIa Leny Sychowskiej i Zuzanny Król do muzyki z filmu „Nad Niemnem” autorstwa Andrzeja Kurylewicza. Choreografią zajęły się Alicja Zbozień uczennica kl. VIa oraz absolwentka naszej szkoły Wiktoria Zięcina, za co serdecznie im dziękujemy.

Z niecierpliwością czekamy na wybór dzieła, które będzie można zaprezentować w przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania.